Z dobrym klejem jest łatwiej

Posted by on 25 października, 2014 in Porady | 0 comments

Z dobrym klejem jest łatwiej

Nowością na rynku aranżacyjnym stała się ostatnio szklana mozaika. Mało kto jednak wie, że aby cieszyć się jej ładnym wyglądem przez długie lata należy spełnić pewne warunki podczas jej montażu.

Podstawowe wytyczne przy montażu szklanej mozaiki to: oczyszczona i wyrównana powierzchnia, dodatnia temperatura powietrza we wnętrzu w którym dokonywane są prace (5-30stopni C) oraz odpowiedni klej.

I tutaj zaczyna się najważniejsze pytanie, mianowicie: jakiego kleju użyć, by mozaika rzeczywiście mogła mocno trzymać się podłoża?

Co musimy wiedzieć?
Kleje których używa się w przypadku szklanej mozaiki przygotowywane są na bazie białego cementu. To co wyróżnia je od innych to przede wszystkim bardzo jasna barwa, elastyczność oraz przeznaczenie opisane zresztą na każdym opakowaniu.

Przy szklanej ceramice szczególnie należy pamiętać o nakładaniu bardzo cienkiej warstwy kleju, najlepiej jeśli nie będzie ona przekraczała 3 mm. Niestety klej tego rodzaju bardzo szybko wysycha, stąd najlepiej dzielić naszą pracę na kilka etapów. Ogólnie przyjmuje się, że jednorazowo należy wyciskać tyle kleju, by położyć na powierzchni podłogi nie więcej niż 10 płytek.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki klej zakupić najlepiej skupmy się na informacjach zawartych na jego opakowaniu. Zazwyczaj znajdują się tam wymienione rodzaje podłoża na którym można położyć płytki oraz podstawowe cechy produktu. Warto zwrócić uwage również na typ oraz klasę kleju. Są one opisane za pomoca kodów, czyli różnej kombinacji liter i liczb.

W domach płytki szklane kładziemy na ścianach lub na podłodze. Jaki klej wybierzemy do przykładowych pomieszczeń?
Do płytek zakładanych w kuchni i łazience klej powinien mieć właściwości wodoodporne. Do kładzenia płytek na tarasie, czy balkonie koniecznie powinien być mrozoodporny.

Pamiętajmy, wybór odpowiednich klei i zapraw jest tak samo ważny jak same płytki. Nawet najwyższej klasy płytki dekoracyjne nie będą bowiem dawały nam oczekiwanego efektu jeśli będą założone źle i niechlujnie.

mozaika

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *