Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka?
Wiertarka jest niezbędnym elementem w naszym warsztacie. Przydaje się nie tylko do majsterkowania, ale także do drobnych prac domowych – zawieszenia obrazu, lustra czy karnisza. Na rynku dostępne są różne rodzaje wiertarek – od najprostszych po modeli, po specjalistyczne młotowiertarki. Doradzamy która wiertarka sprawdzi się w naszym domu.
Jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi jest właśnie wiertarka. Z jej pomocą możemy wykonać otwory w drewnie, metalu i betonie, wymieszać zaprawy i farby a także wkręcać i wykręcać śruby. Rodzajów wiertarek jest jednak tak dużo, że decyzja o zakupie może okazać się bardzo ciężka. Dlatego warto zastanowić się, do czego najczęściej będziemy jej używali i do jakich rzeczy może nam się najbardziej przydać.
Jeżeli wiemy, że wiertarka będzie nam służyła tylko do prac doraźnych, ewentualnie majsterkowania w piwnicy, to możemy zdecydować się na tradycyjną wiertarkę dla amatorów, którą w niskiej cenie dostaniemy w każdym supermarkecie. Takie wiertarki są lekkie i wygodne w użyciu, bez problemu możemy ich używać w różnych miejscach. Do użytku domowego wystarczy stosunkowo mała wiertarka o mocy 500-600 W.
Większość standardowych wiertarek ma funkcję regulowania obrotów prawo/lewo, dzięki czemu wkręcać i wykręcać śruby. Jeżeli mamy dużo wkrętów, to użycie zwykłej wiertarki jest mało precyzyjne i może powodować przekręcanie śrub. Idealnie do wkręcania nadają się natomiast wiertarko-wkrętarki, które są wyposażone w wielopozycyjny regulator momentu dokręcenia. Urządzenie o napięciu 9,6-24 V pozwoli nam bez ładowania akumulatora wkręcić nawet kilkaset wkrętów. Możemy także kupić dodatkowy akumulator, który zapewni nam pracę bez ładowania przez bardzo długi czas.
Dla profesjonalistów, dla których wiertarka jest narzędziem codziennej pracy, dostępne są drogie, specjalistyczne sprzęty. Dobrym rozwiązaniem jest młotowiertarka, która umożliwia wiercenie dużej liczby otworów w betonie i jest wyposażona w pneumatyczny mechanizm udarowy. Wiertarki profesjonalne mają zazwyczaj dużą moc, dlatego nie wymagają dużego wysiłku przy wierceniu.