Warsztat majsterkowicza

Posted by on 5 kwietnia, 2011 in Porady | 0 comments

Ostatnio pisaliśmy trochę o podstawowych narzędziach w pracy majsterkowicza, dzisiaj wypadałoby powiedzieć parę słów o miejscu jego pracy, czyli warsztacie. Wbrew pozorom można taki stworzyć mieszkając i w kilkunastopiętrowym wieżowcu i w domu jednorodzinnym – wystarczy tylko odrobina zaradności i pomysłowości.

Oczywiście najłatwiej byłoby stworzyć takie miejsce w domku jednorodzinnym, gdzieś w jego piwnicy albo innym pomieszczeniu, które nie jest na pozór nikomu potrzebne. Doskonałym miejscem będzie też wygospodarowanie nieco miejsca w garażu – kto w dzisiejszych czasach nie ma samochodu? I właśnie dlatego na warsztat może sobie pozwolić nawet majsterkowicz-mieszczuch. Ostatecznie dobre i będzie miejsce w którymś z pomieszczeń w domu, które nie jest zbytni zagospodarowane, ale trzeba mieć dobre układy z sąsiadami, żeby móc wiercić, przecinać i, nie oszukujmy się, ale hałasować.

Co powinno znaleźć się w warsztacie majsterkowicza-amatora? Oczywiście odpowiednio duży stół, do którego dołączone będzie imadło, tak, aby wszelkie prace mogły przebiegać sprawnie, a praca była wygodna, dobrze, jeśli znajdzie się też krzesło, które może nie przyda się przy wierceniu, czy przecinaniu, ale już, gdy trzeba będzie coś przylutować z pewnością. Tak naprawdę to, w jakie narzędzia trzeba wyposażyć warsztat zależy od samego majsterkowicza. Jeśli lubi on tworzyć konstrukcje z drewna, to pewnie będzie potrzebował narzędzi stolarskich i tak dalej. Za narzędzia uniwersalne możemy uznać wiertarkę, która powinna znaleźć się w każdym domu – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, dobra będzie też piła spalinowa, czy elektryczna – w zależności od potrzeb i szlifierka kątowa, którą wyszlifujemy meble, czy dokonamy renowacji innych powierzchni. Absolutnie niezbędna będzie też skrzynka z narzędziami, a w niej obowiązkowo młotek, zestaw wkrętów, kilka śrubokrętów, kombinerki, zestaw kluczy nasadowych, taśma izolacyjna, rękawiczki, metr, przecinak, nakrętki na śrubki etc.

Z takim wyposażeniem można już stworzyć niejedno „dzieło sztuki”, a resztę narzędzi stopniowo kompletować.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *