Szpachle, poziomnice i przecinaki

Posted by on 13 listopada, 2014 in Narzędzia | 0 comments

Szpachle, poziomnice i przecinaki

Jeśli warsztat ma być dobrze wyposażony lub gdy zamierzamy się zająć pracami budowlanymi, nie może w nim zabraknąć odpowiednich narzędzi ręcznych.

Budowlane narzędzia ręczne:

– szpachle i szpachelki – to po prostu małe trapezowate blachy osadzone na drewnianych lub plastikowych trzonkach. Służą do mieszania i rozcierania farb oraz gipsu. Służą do wygładzania ścian i wypełniania ubytków. Czynność tę nazywa się szpachlowaniem. Przed szpachlowaniem służą do oczyszczenia ściany i zeskrobywania zanieczyszczeń, starej farby lub starej tapety.

– kielnia – jest narzędziem murarskim. Przypomina szpachlę. Jest to blaszka, zazwyczaj trójkątna, osadzona na drewnianym trzonku. Z tym, że trzonek jest wygięty w kształcie litery „S”. Kielnia służy do nakładania i rozprowadzania zaprawy murarskiej.

– paca – jest prostokątem z uchwytem na środku. Służy do rozprowadzania zapraw tynkowych, gładzi gipsowej i klejów cementowych.

– przecinak – to metalowy pręt z ostrą końcówką. W tępą końcówkę uderza się młotkiem. Służy do kucia lub przecinania materiałów budowlanych.

– szpicak – używany jest do kruszenia i wyburzania w betonie.

– łata murarska – to narzędzie pomiarowe. Jest to długa listwa z poziomnicą. Służy do wyznaczania linii startowej układanej glazury. Łatę murarską można przytwierdzić do ściany za pomocą haków murarskich.

– poziomnica – również narzędzie pomiarowe. Ma wbudowane libelle rurkowe, czyli ampułki wypełnione zabarwioną cieczą i z pęcherzykiem powietrza. Na ampułce znajduje się podział kreskowy, który wyznacza środek. Poziomnica wyznacza poziomość podłóg i pionowość ścian.

Przydatne mogą okazać się również łomy i łapki służące do wyciągania gwoździ, wyciskacze do mas, wyciskacze do tub, pistolety do pian czy przesiewaki i sita do piasku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *