Szlifierki mimośrodowe – podstawowy podział

Posted by on 25 lipca, 2014 in Narzędzia | 0 comments

Szlifierki mimośrodowe – podstawowy podział

Szlifierki mimośrodowe to bardzo praktyczne urządzenia pozwalające na dokładniejsze i o wiele bardziej komfortowe szlifowanie. Urządzenia te łączą w sobie dwa ruchy: ruch oscylacyjny z ruchem obrotowym stopy szlifierskiej. Dzięki temu uzyskujemy dodatkową funkcjonalność – możemy szlifować zgrubnie, a jednocześnie unikamy problemu szlifierek oscylacyjnych czyli ryzyko wyżłobień. Głównym zastosowaniem tego typu sprzętu jest szlifowanie (także szlifowanie zgrubne) oraz polerowanie powierzchni drewnianych czy metalowych.

Szlifierki mimośrodowe z niewymuszonym ruchem obrotowym

Jest to prostszy i tańszy model szlifierki mimośrodowej. Ruch obrotowy jest wytwarzany dzięki specjalnemu mechanizmowi, który wykorzystuje ruch odśrodkowy do ruchu stopy szlifierskiej. Siła polerowania w tym wypadku nie wzrasta wraz z siłą docisku. Przeciwnie, im nacisk jest mocniejszy, tym siła ruch obrotowy słabszy. W tym wypadku najlepiej trzymać szlifierkę w odpowiedniej pozycji w ten sposób, by naciskała na nią jedynie siła grawitacji.

Szlifierki mimośrodowe z wymuszonym ruchem obrotowym

Szlifierki tego rodzaju charakteryzują się odpowiednią przekładnią, która może wymusić ruch obrotowy nawet przy mocnym docisku. Taki rodzaj pracy jest szczególnie przydatny przy szlifowaniu zgrubnym, w innych wypadkach włączanie tej funkcji nie jest rzeczą konieczną. Tego typu urządzenia jeśli nie posiadają dobrego systemu do stabilizacji ruchu obrotowego, mogą być podatne na przeciążenia pod wpływem dużego nacisku.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

  • Moc szlifierki – od 150 do 600W, wpływa oczywiście na prędkość obrotową, ale nie trzeba z nią przesadzać. Do zwykłych prac w zupełności wystarczą narzędzia o mocy 250-300W.
  • Średnica tarczy – najczęściej 150-200mm, im większa powierzchnia tym szybciej oszlifujemy dużą powierzchnię.
  • Liczba oscylacji – od 4000 do 26000 obr/min – liczba ta przełożenie na dokładność szlifowania.
  • Mimośrodowość – czyli wychylenie tarczy w stosunku do własnej osi, im większa jej wartość, tym szlifowanie jest bardziej efektywne. Najczęściej spotyka się mimośrodowość od 1 do 2,5 mm.

zdjęcie:

autor:  mtneer_man, CC BY-ND 2.0

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *