Rodzaje gwoździ budowlanych

Posted by on 10 grudnia, 2014 in Narzędzia, Porady | 0 comments

Rodzaje gwoździ budowlanych

Gwoździe są jednymi z najważniejszych elementów każdej pracy w warsztacie i na budowie. Dzięki nim przykręcane i łączone są komponenty mebli i innych konstrukcji. Dziś przedstawimy jaki jest podział gwoździ i to, do czego, które zastosować. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Największa grupa gwoździ to grupa gwoździ budowlanych. Posługujemy się nimi na co dzień, dlatego postanowiliśmy skupić się właśnie na niej.

Wśród niej wyróżniamy gwoździe :

okrągłe i kwadratowe – są one związane przeważnie z  robotami stolarskimi oraz ciesielskimi,
papowe – gwoździe te przeznaczone są do robót dekarskich, dzięki którym zamocujemy papy izolacyjne, cienkie blachy oraz wszelkie elementy obróbek blacharskich,
sufitowe – dzięki nim przybijemy luźne materiały do ścian oraz sufitów drewnianych,,
zawiasowe – dzięki gwoździom zawiasowym przymocujemy zawiasy okienne i drzwiowe,
narożnikowe – jak sama nazwa mówi, przeznaczone są do mocowania narożników okiennych,
z trzpieniem – wśród nich znajdziemy odmianę gwoździ okrągłych i kwadratowych. Obiema formami ułatwimy prace np. w przytwierdzeniu przewodów na ściany,
walcowate hartowane z główką – jeśli chcemy połączyć konstrukcję drewnianą z murem, użyjemy właśnie nich,
paletowe walcowane z główką – nimi z kolei zbijemy drewniane palety.

Przy wbijaniu gwoździ głównie używa się młotka. Dla większości jest to najlepsze rozwiązanie w tym zakresie. Jednak w obecnych czasach można znaleźć inne, być może bardziej przydatne narzędzie. Mowa tutaj np. o gwoździownicy, która w szybki sposób wbije gwóźdź w wyznaczone miejsce. Od naszych własnych preferencji zależy jakiej metody użyjemy.

Powyższe rodzaje gwoździ to najpopularniejsze gwoździe z grupy gwoździ budowlanych. Oprócz nich, w pełnej ofercie gwoździ znajdziemy jej przeróżne odmiany. Z nimi zapoznamy się Was już wkrótce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *