Piła łańcuchowa – jaką wybrać?

Posted by on 5 kwietnia, 2011 in Narzędzia | 0 comments

Piła łańcuchowa jest narzędziem, które z pewnością przyda się w ogrodzie, ale też przy okazji wykonywania wszelkich prac wokół domu i z pewnością je ułatwi. Być może na jej zakup nie zdecydują się osoby, które nie mają smykałki do tego typu prac, jednak dla zapaleńców, którzy uwielbiają przecinać, majsterkować, rozmontowywać to będzie doskonała zabawka i sprzęt, który ułatwi pracę.

Jeśli chodzi o budowę piły łańcuchowej, to każda składa się jak sama nazwa wskazuje z łańcucha, silnika, hamulca zabezpieczającego, zbiornika na olej i uchwytu, za który należy ją trzymać. Prowadnica to element po którym przesuwa się łańcuch i odpowiednie jej ułożenie sprawia, że możemy przy odrobinie wprawy dowolnie przyciąć gałęzie, czy pociąć drewno. Wśród typów pił łańcuchowych wyróżnić możemy spalinowe i elektryczne.

Piłę spalinową charakteryzuje bardzo duży hałas w momencie, kiedy się jej używa i wydzielanie zanieczyszczeń do atmosfery. Zasilana jest oczywiście benzyną, którą wlewa się do specjalnego zbiornika. Używa się jej najczęściej w lasach i terenie, gdzie nie ma dostępu do prądu. Moc tego rodzaju pół wynosi od 1,8 KM do niemal 9 KM.

Zdecydowanie mniej hałaśliwa jest piła elektryczna i dość wygodna w użytkowaniu. Jednak decydując się na nią musimy brać pod uwagę fakt, że używać jej będziemy jedynie w okolicach domu lub w miejscu, gdzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego o standardowym napięciu 230 V.

Posługując się piłą łańcuchową trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Dobrze jest pracować w kasku, rękawiczkach i okularach ochronnych, aby odpryskujące kawałki drewna nie narobiły szkód. Bardzo ważne jest odpowiednie napięcie łańcucha i jego stałe smarowanie, dlatego trzeba co jakiś czas sprawdzać stan oleju w zbiorniczku i w miarę potrzeby go uzupełniać.

Wśród najpopularniejszych producentów pił łańcuchowych możemy wyróżnić Boscha, Stihla i Husqvarnę, ceny wahają się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od typu, modelu i mocy.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *