O szlifierkach

Posted by on 8 października, 2014 in Narzędzia | 0 comments

O szlifierkach

Szlifierka to jedno z popularniejszych narzędzi znajdujących się w warsztatach, nawet tych przydomowych. Służy przede wszystkim do wykończeniowej obróbki przedmiotów, które wcześniej poddawane były innego rodzaju obróbce.

Szlifierką więc szlifujemy uzyskując dokładność wymiarową o klasie z przedziału 5-6 oraz dużą gładkość powierzchni. Szlifierka wykorzystywana może być zarówno do obróbki powierzchni płaskich, jak i cylindrycznych.
Działanie szlifierki możliwe jest dzięki ściernicą, czyli narzędziom wieloostrzowym. Prędkość obrotowa ściernic jest bardzo duża, dlatego narzędzie to działa bardzo efektywnie. Ze względu na tę szybkość szlifierka musi posiadać specjalne osłony, aby jej użytkowanie stwarzało jak najmniejsze ryzyko zagrożenia. Pozostałe jej części takie jak łoże i korpus muszą być całkowicie odporne na drgania.


Podczas szlifowania wytwarza się bardzo wysoka temperatura dlatego ważny jest także odpowiedni system chłodzenia.
Na wydajność skrawania bezpośrednio wpływa moc szlifierki. Przez bardzo różnorakie wykorzystywanie tego narzędzia dokonano jego odpowiednich modyfikacji. I tak dokonać możemy podziału szlifierek na wałkowe, bezwałkowe, do otworów, narzędziowe, do płaszczyzn i szlifierki specjalnego przeznaczenia.
Do szlifierek do otworów zaliczamy jeszcze szlifierki kołowe ze specjalną nakładką do szlifowania otworów. Szlifierki do płaszczyzn natomiast dzielimy na te, które pracują z obwodem ściernicy lub czołem. Każda z nich wyposażona jest w prostokątny lub obrotowy stół.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *