Niezbędnik początkującego stolarza

Posted by on 25 września, 2014 in Narzędzia | 0 comments

Niezbędnik początkującego stolarza

Początkujący majsterkowicz musi skompletować narzędzia niezbędne do pracy w warsztacie. Jeśli to mają być narzędzia do obróbki drewna, to trzeba skupić się na dłutach, piłach i szlifierkach, ale nie można zapomnieć o kilku innych narzędziach.

 

Z drewna można wyczarować naprawdę wiele wspaniałych rzeczy, począwszy od mebli, takich jak szafy, szafki, regały, stelaże do łóżek, stoły, krzesła i biurka, aż do drewnianych figurek, elementów ozdobnych i akcesoriów meblowych. Nie spodziewajmy się cudów od samego początku. Do wprawy w obróbce drewna dochodzi się poprzez praktykę i wiedzę na temat drewna.

Duży kawałek drewna, z którego chcemy zrobić mniejsze elementy możemy pociąć za pomocą piły ręcznej, ale to już przeżytek. Znacznie wygodniejsze jest użycie pilarki łańcuchowej spalinowej, dzięki której precyzyjnie i prawie bez wysiłku utworzymy blogi drewna o takiej wielkości, jaka nam się będzie wydawała odpowiednia. Aby drewno stało się gładką deską trzeba użyć szlifierki, a jeśli chcemy wygładzić mały fragment drewnianej powierzchni wystarczy papier ścierny odpowiedniej grubości. Natomiast wyrzynarki służą do nadawania kawałkom drewna pożądanego kształtu. Przydadzą się także ściski, wiertarko-wkrętarka. Nieocenionym narzędziem do precyzyjnego cięcia drewna jest piła tarczowa.

Jeśli mamy ambicje nieco artystyczne, to przyda się komplet dłut. Przeważnie komplety zawierają sześć dłut o różnym rozmiarze. Za pomocą odpowiedniego dłuta i drewnianego młotka można ozdobić wybrany fragment ławki czy frontu szafki, ale potrzebna jest do tego dość duża wprawa. Ornamenty ozdobne wykonuje się także poprzez przypalanie drewna specjalnym palnikiem. Do drobnych elementów używa się rydełek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *