Narzędzia ręczne – rodzaje kluczy

Posted by on 12 grudnia, 2014 in Narzędzia | 0 comments

Narzędzia ręczne – rodzaje kluczy

Płaskie – sprawdza się przy dokręcaniu i odkręcaniu śrub o łbach sześciokątnych w łatwo dostępnych miejscach. Dzielą się na klucze płaskie standardowe oraz klucze płaskie nastawne (tzw. szwedzkie), które posiadają regulowaną głowicę, np. klucz francuski, angielski, żabki.

 

Nasadowe – klucze do dokręcania i odkręcania śrub. Składa się przeważnie z pokrętła do nasadek (grzechotki, rękojeści), nasadki na śrubę oraz dodatkowego wyposażenia (np. przedłużki, przeguby). Klucze nasadowe dzielą się na nasadowe trzpieniowe – rękojeść w kształcie litery „T” nie wymaga nakładania dodatkowych nasadek; klucze ampułowe – zbudowane z uchwytu zakończonego z jednej strony gniazdem a z drugiej końcówką, które jest przeważnie wymienna.

 

Klucze oczkowe to takie klucze, które posiadają zakończenie, przeważnie na dwóch końcach rękojeści, w kształcie oczka, w które wchodzi śruba. Prawdopodobieństwo uszkodzenia śruby jest mniejsze w przypadku używania tego rodzaju klucza, gdyż posiada on 12-kątny profil zwiększający ilość punktów nacisku na nakrętkę. Ze względu na rodzaj głowicy dzielą się na: proste, odsadzane, półotwarte, odgięte, otwierane, przegubowe oraz te z dwukierunkowym mechanizmem zapadkowym.

 

Klucze imbusowe (inbusowe) nazywane także imbusami (inbusami) są rodzajami wkrętaków o przekroju sześciokąta foremnego. Najczęściej w kształcie litery „L”. imbusami nazywa się także śruby z łbami z otworem w kształcie sześciokąta. Są to proste a jednocześnie bardzo użyteczne narzędzia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *