Młoty udarowe – czas na małą demolkę
Są takie prace remontowe, które nie obejdą się bez specjalistycznego sprzętu. Taką czynnością jest skuwanie ściany czy posadzki. Ręczne kucie przy użyciu młota, lub też młotka i przecinaka nie należy do prac ani lekkich ani szybkich, w tym celu najlepiej nabyć odpowiedni młot udarowy. Jaki sprzęt wybrać, na co patrzyć przy kupnie?
Młot udarowy czy wiertarka z udarem?
Przed kupnem urządzenia należy sobie zadać pytanie, ile go chcemy używać i do jakich celów. Jeśli pracy będzie niewiele, a nie mamy porządnej wiertarki, można pomyśleć o wiertarce z udarem. Takie wielofunkcyjne urządzenie z pewnością spełni nasze wymagania w zakresie amatorskich robót. Jednakże jeśli czeka nas porządne kucie solidnych ścian, a pracy będzie dużo, postawmy na wyspecjalizowany sprzęt, który będzie dysponował odpowiednim zapasem mocy oraz zagwarantuje odpowiednie parametry pracy. Na jakie zatem parametry skupiać najwięcej uwagi?
Oczywiście w wypadku młotów udarowych najważniejsze jest, jaką mocą dysponuje. Moc porządnego młota udarowego przekracza 1000 W, ale parametr ten nie jest jedynym określającym jego zdolności niszczycielskie. Istotne tu są jeszcze 2 inne parametry: częstotliwość udarów, a także jego energia. Energia udaru podawana jest w dżulach [J] i mieści się w zakresie od kilku do kilkudziesięciu nawet dżuli. Z kolei częstotliwość udaru rysuje się przeważnie w okolicach 3000 – 4000 uderzeń/min.
Na co zwracać uwagę?
Do usprawnień, które wprowadzają producenci młotów, należą takie rozwiązania, jak system tłumienia drgań, regulacja prędkości obrotowej i liczby udarów, a nawet specjalne programy, mające zapewnić jak najbardziej wydajną pracę młota w określonych warunkach. Oczywiście jakość i ilość dołączonych dłut i wierteł ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działań. Każdy młot posiadać musi odpowiedni chwyt. Przeważnie mamy tu do czynienia z dwoma typami uchwytów wierteł SDS-plus i SDS-max, przy czym ten drugi przeznaczony jest do poważniejszych robót.
Na koniec warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia, ma to szalenie istotną wartość w przypadku dłuższych robót – młoty udarowe ważące powyżej 6 kg, mogą dać się we znaki w trakcie ich eksploatacji.