Konserwujemy pilarkę łańcuchową

Posted by on 17 marca, 2014 in Narzędzia, Porady | 0 comments

pilarkaPilarka łańcuchowa, jak każdy sprzęt, wymaga okresowej konserwacji. Jeżeli nasz sprzęt ma posłużyć przez dłuższy czas, musimy odpowiednio o niego zadbać. Przedstawiamy więc mały poradnik, w którym radzimy, jak odpowiednio postępować z pilarką łańcuchową.

Kontrolujemy prowadnicę łańcucha

Rozpoczynamy od zdjęcia łańcucha i czyścimy rowek prowadnicy. Jeśli dostrzeżemy w niej jakiekolwiek ubytki, powinniśmy wyrównać je płaskim pilnikiem. Ponieważ prowadnica zużywa się tylko z jednej strony, należy okresowo obracać ją o 180 stopni.

Ostrzymy zęby tnące

Pamiętajmy, że tnące elementy naszej pilarki są bardzo ważne! Od tego, czy są one ostre zależy nie tylko nasz komfort pracy, ale i wydajność samego urządzenia. Aby naostrzyć ogniwa tnące, potrzebujemy prowadnika pilnika. Zęby ostrzymy od strony wewnętrznej, dzięki temu praca będzie mniej uciążliwa. Ostrzenie rozpoczynamy z jednej strony prowadnicy, po czym obracamy ją i powtarzamy czynność, ostrząc zęby z drugiej strony. Sprawdzamy, czy wszystkie tnące ogniwa są tej samej długości. Jeśli wszelkie zniszczenia i nierówności zostały usunięte, możemy zakończyć ostrzenie. Prowadnicę, o ile nie zamierzamy korzystać z pilarki przez dłuższy czas, smarujemy odpowiednim olejem i przechowujemy zawiniętą w natłuszczony papier.

Regulujemy

Aby dobrze przygotować sprzęt do kolejnego użycia, powinniśmy wyregulować ogranicznik głębokości – nie powinien być zbyt wysoki ani zbyt niski, bo wpływa to niekorzystnie na wydajność pracy. Regulujemy także głębokość cięcia. W tym celu przykładamy głębokościomierz do każdego zęba tnącego i wyrównujemy wystający ogranicznik ogniwa, używając do tego płaskiego pilnika.

 tak działa pilarka

Napinamy łańcuch

Dobrze napięty łańcuch wpływa na jego trwałość i zapewnia bezpieczeństwo pracy. Zbyt napięty grozi zerwaniem albo przegrzaniem silnika, a zbyt luźny może zsunąć się z prowadnicy. Dlatego konieczne jest wyregulowanie łańcucha. Rozpoczynamy od odkręcenia nakrętek, które mocują pokrywę sprzęgła oraz hamulca. Następnie, używając śrubokrętu, regulujemy napięcie łańcucha poprzez odkręcanie lub dokręcanie śruby regulującej usytuowanej u nasady prowadnicy.

Jeżeli w najbliższym okresie nie zamierzamy korzystać ze sprzętu, łańcuch przekładamy do naczynia wypełnionego olejem.

Ponadto

  • Jeżeli nie będziemy korzystać przez dłuższy czas z piły, wylewamy z niej paliwo oraz olej.
  • Jeśli nasz model posiada filtr powietrza, wyjmujemy go i czyścimy.
  • Przed powtórnym użyciem pamiętamy o smarowania łańcucha – napełniamy zbiorniczek specjalnym olejem do tego przeznaczonym.

 

Oddaj pilarkę w ręce Castoramy

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zadbać o pilarkę, a zwłaszcza o jej najważniejszy element – zęby tnące, możemy powierzyć ją serwisowi. Znajdziemy go na przykład w Castoramie, która kończy właśnie 17 lat, a świadczy m. in usługę ostrzenia łańcuchów tnących.

Foto:Photo credit: Foter / GNU Free Documentation License

Photo credit: kamil.szewczyk / Foter / CC BY-NC-SA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *