Jaką wybrać spawarkę?

Posted by on 23 stycznia, 2014 in Narzędzia, Porady | 0 comments

SpawarkaZakup spawarki dla amatora może wydać się sporym wyzwaniem, ponieważ laicy nie posiadają najczęściej żadnej wiedzy na temat rodzajów tych narzędzi. Przede wszystkim na początku musimy zastanowić się nad tym, do jakich prac przyda nam się spawarka. Do wyboru mamy następujące rodzaje spawarek:

  • spawarka inwertorowa jest prosta w obsłudze i lekka. Składa się z transformatora elektronicznego, dzięki czemu podczas pracy nie obciąży zbyt mocno naszej sieci elektrycznej (zasilana jest prądem o napięciu 230 V). Prąd spawalniczy, jaki możemy uzyskać używając tego typu spawarki, mieści się w granicach 40-200 A. Przy pomocy elektrod taką spawarką powinniśmy spawać nawet do grubości 4mm,
  • spawarka transformatorowa – zasadniczą częścią tego typu spawarki jest transformat zasilany prądem o napięciu 230 lub 400 V, więc przed jej ewentualnym zakupem musimy zastanowić się nad tym, jakie napięcie wytrzyma nasza sieć elektryczna. Na wyższym napięciu możemy uzyskać lepsze i bardziej płynne natężenie prądu. Dysponując takim narzędziem bez problemu jesteśmy w stanie spawać elementy o grubości większej niż 4mm,
  • półautomat spawalniczy MIG-MAG to w chwili obecnej najpopularniejsze urządzenie zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w gospodarstwach domowych. Urządzenie tego typu możemy podłączyć pod dwa rodzaje napięcia. „Migomat” (tak potocznie nazywany jest ten typ spawarki) dysponuje bardzo dużym zakresem natężenia prądu (30-500 A), dzięki temu możemy spawać nim elementy o każdej grubości.

Po podjęciu decyzji o zakupie danego modelu spawarki musimy również wybrać dla niej odpowiednie elektrody. Rodzaj elektrody uzależniony jest od materiału, który spawamy oraz od rodzaju naszej spawarki. Dla spawarek inwertorowych i transformatorowych wystarczą nam następujące rodzaje elektrod:

  • elektrody zasadowe przeznaczone są do spawania prądem stałym,
  • elektrody rytulowe są najlepszym rozwiązaniem dla początkujących spawaczy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *