Jaką wybrać piłę?

Posted by on 24 października, 2012 in Narzędzia | 0 comments

jaka wybrac pilePiła to urządzenie, które przyda się w niejednym domowym warsztacie. Ułatwia nam ona podcinanie drzew, gałęzi, krzewów, prace stolarskie i piłowanie drewna na opał. Istnieje wiele różnych rodzajów i modeli pił. Dlatego zanim na jakąś się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Najważniejszą kwestią jest przeznaczenie i zastosowanie piły. Piłą łańcuchową możemy ścinać, przycinać, okrzesywać drzewa i krzewy, przygotować drewno opałowe oraz ułatwić sobie prace budowlane i remontowe (ciesielka, więźby dachowe). Pilarki stosuje się także, jako narzędzie specjalistyczne i wykorzystywane w służbach ratunkowych, na przykład w straży pożarnej.

Aby dobrze wybrać piłę łańcuchową, trzeba najpierw określić swoje potrzeby i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

 1. Do czego potrzebujemy pilarki?– ma to być piła uniwersalna, którą będziemy wykorzystywać do wielu różnych czynności w naszym gospodarstwie domowym,

  – do pozyskiwania drewna z lasu,

  – do przygotowywania drzewa do celów opałowych,

  – jako narzędzie do prac stolarskich,

  – do prac pielęgnacyjnych w sadzie, podcinania drzew i krzewów.

 2. Jak często będziemy używać piły?– po kilka godzin dziennie w celach zarobkowych,

  – kilka razy do roku, głównie do przygotowania drewna na opał,

  – często na budowie,

  – rzadko w pracach w sadzie przy podcinaniu gałęzi.

 3. Jakiej średnicy drewno będziemy najczęściej cięli?od 3cm do 15 cm,

  – do 20 cm,

  – do 40 cm,

  – powyżej 40 cm.

 4. Czy mamy dostęp do prądu 230V?

pila elektryczna

Po przeprowadzeniu takiej małej ankiety już mniej więcej wiemy, czego powinniśmy szukać.

 • Jeśli będziemy wykonywać różnego rodzaju prace stolarskie na drewnie, którego średnica nie przekracza 30-35 cm, a piła będzie służyła głównie do podcinania, nacinania i rzeźbienia, wybierzmy piłę łańcuchową wyposażoną w prowadnicę z łańcuchem o długości od 12 do 14 cali. Jeśli mamy dostęp do źródła prądu, możemy też zdecydować się na piłę elektryczną.
 • Gdy piła ma nam służyć głównie do przygotowywania drewna na opał o niezbyt dużej średnicy, które jest już wstępnie pocięte, wystarczy nam piła o średniej mocy od około 38cm3z zestawem tnącym od 14 do 16 cali.
 • Jeżeli nasza piła ma być narzędziem uniwersalnym, do pozyskiwania drewna z lasu, cięcia go na opał oraz wykonywania różnych prac przydomowych, najlepsza będzie taka o mocy od 40cm3 i zestawie tnącym od 14 do 18 cali.

Kiedy pilarka łańcuchowa ma być naszym narzędziem zarobkowym i przeznaczona będzie do ścinki i pozyskiwania drewna z lasu, postawmy mocne piły z silnikiem od 45cm3 i prowadnicami od 16 cali.

pila lancuchowa

Przy zakupie piły, warto też wiedzieć, czym różnią się pilarki spalinowe od elektrycznych. Pozwoli to jeszcze precyzyjniej wybrać odpowiednie dla nas urządzenie.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *