Jak wybrać wkrętarkę akumulatorową?
Do prac w domu i wokół domu narzędzie zastępujące ręczny wkrętak jest praktycznie niezbędne, dlatego wielu majsterkowiczów właśnie od niego zaczyna kompletowanie swojego zestawu narzędzi. Jakie dokładnie parametry powinna spełniać dobra wkrętarka i na co powinniśmy zwracać uwagę?
Zapotrzebowanie
Nasz wybór będzie umotywowany ilością prac i zadań, jakie czekają na nas podczas napraw. Jeżeli raczej nie mamy zbyt wiele do zrobienia, a największym projektem stolarskim jest skręcanie przychodzących w paczkach mebli, wystarczy nam podstawowa wersja, za kilkadziesiąt złotych. Raczej nie uda nam się wykorzystać jej do budowy czy instalacji skomplikowanych urządzeń, ale na co dzień będzie w sam raz.
Jeżeli czeka nas więcej pracy, musimy zacząć rozglądać się za bardziej zaawansowanym sprzętem.
Na co zwracać uwagę?
Przy zakupie wkrętarki powinniśmy zwrócić uwagę na jej moc, napięcie, czas pracy na baterii oraz prędkość jej ładowania i zestaw akcesoriów dodatkowych. W kwestii mocy większość akumulatorowych urządzeń nie może równać się z tymi zasilanymi z sieci, jednak jeśli szukamy sprzętu, który poradzi sobie nawet z wkręcaniem w mniej twarde drewno, znajdziemy takie które pracują na napięciu 24 V. Pamiętajmy – oznacza to również znacznie większą wagę ze względu na rozmiary baterii.
Akumulator ma tu znaczenie nie tylko ze względu na ilość dostarczanej energii, ale także długość pracy. Najmniejsze modele mogą być zasilane bateriami AA (dużymi „paluszkami”), te większe mają własne sposoby na magazynowanie energii, dzięki czemu mogą działać przez kilka godzin względnie intensywnego użycia. Minusem jest konieczność zaopatrzenia się w specjalną stację ładowania, choć znajdziemy i takie akumulatory, które podłączymy do gniazdka. Dobrze jeśli bateria posiada kontrolkę w postaci lampki, która da nam znać kiedy należy podłączyć ją do ładowania.
Przy zakupie musimy zwrócić również uwagę na siłę i prędkość z którą obraca się końcówka wkrętarki. Nie wybierajmy takich, które nie są w stanie docisnąć śruby z mocą co najmniej 5Nm. Dodatkowo zwróćmy uwagę na sposób mocowania końcówek – bardzo efektywna jest metoda magnesowa, znajdziemy tez podajniki i specjalne gniazda.
Na sam koniec, jeśli chcemy zainwestować odrobinę więcej pieniędzy, możemy wybrać model wkrętarko-wiertarki, pamiętajmy jednak, że nie zawsze sprawdza on się doskonale w obu trybach pracy.
Nie oszczędzajmy na tym sprzęcie, ponieważ wkrętarka akumulatorowa powinna nam służyć wiernie przez wiele lat.