Jak dbać o elektronarzędzia, aby przedłużyć ich żywotność?

Posted by on 23 listopada, 2015 in Bez kategorii | 0 comments

Jak dbać o elektronarzędzia, aby przedłużyć ich żywotność?

Elektronarzędzia to element wyposażenia praktycznie każdego przydomowego warsztatu. Niestety nawet najlepszej klasy wkrętarka czy wiertarka nie będzie nam służyć wystarczająco długo, jeśli nie będziemy odpowiednio o nie dbać. Aby przedłużyć żywotność posiadanych narzędzi i zapewnić sobie ich poprawne funkcjonowanie, warto jest zastosować się do kilku sprawdzonych zasad.

Konserwowanie i pielęgnacja domowych elektronarzędzi nie jest skomplikowanym zadaniem. Wykonując jednak regularne zabiegi, możemy znacznie przedłużyć żywotność posiadanego sprzętu, co w rezultacie sprawi, że zawsze będziemy gotowi nawet do nagłej naprawy usterek.

Przechowywanie

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki przechowujemy elektronarzędzia. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w fabrycznych walizkach, które można wygodnie ustawić na półce, a także sprawnie przenieść. Dzięki temu narzędzia będą chronione nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed osiadaniem na ich powierzchni kurzu. Ponadto musimy mieć także na uwadze warunki, jakie panują w pomieszczeniu, w którym znajdują się nasze elektronarzędzia. Powinno być ono suche i dobrze wentylowane, a najlepiej jeśli będzie w nim panowała temperatura około 10 stopni.

W przypadku narzędzi zasilanych akumulatorowo, baterie należy wyciągnąć i przechowywać w suchym i ogrzewanym miejscu na czas nieużywania. Konieczne jest także regularne kontrolowanie poziomu ich energii, ponieważ akumulatory litowo-jonowe nie powinny się rozładowywać całkowicie.

Czyszczenie

Jednym z największych zagrożeń dla dobrego stanu elektronarzędzi są drobinki obrabianego materiału, jakie mogą dostać się do ruchomych części sprzętu i powodować ich ścieranie. Dlatego po skończonym wierceniu czy wkręcaniu warto przedmuchać sprzęt i w ten sposób zminimalizować ryzyko trwałych uszkodzeń. Można także zastosować specjalne osłony ochronne, które zamontujemy na wrzeciono wiertarki, wkrętarki lub młota udarowego. Taki element ograniczy osiadanie na nim pyłu powstałego w trakcie wykonywanych prac. Ponadto dobrym zwyczajem jest oliwienie metalowych powierzchni ruchomych w elektronarzędziach, co pozwoli uniknąć pojawiania się na ich powierzchni rdzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *