Gdzie zrobić warsztat i jak go wyposażyć?

Posted by on 17 października, 2012 in Porady | 0 comments

Piwnica to jedno z miejsc, z którego można urządzić warsztat. Zanim jednak się za to zabierzemy należy zrobić generalne porządki. Jak się za to zabrać i co następnie wstawić do naszego własnego warsztatu?

Porządki

Przed generalnymi porządkami w piwnicy należy wszystko z niej wystawić. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasze porządki będą przebiegać szybko, sprawnie i efektywnie. W pustej piwnicy szybko zlokalizujemy źródło wilgoci (jeśli takowe występuje), pleśni oraz grzyba. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także wszelkich półek.

Piwnicę zaraz po jej oczyszczeniu trzeba starannie wymieść. Na ścianach najlepiej jest to zrobić ryżową szczotką. Szczególnie trzeba szorować tam, gdzie znajdują się ślady pleśni oraz wilgoci. Samą podłogę zamiatamy zwykłą szczotką.

Jeśli mamy zgodę administratora lub mieszkamy w domku jednorodzinnym, a nasza piwnica wymaga suszenia (z powodu nadmiernej wilgoci) dobrze jest przez 8-10dni zostawić na arkuszu blachy piecyk koksowy. Po takim czasie piwnica powinna być sucha. Po wysuszeniu, możemy wybielić je mlekiem wapiennym. Nie ma żadnego przeciwwskazania, by piwnicę dodatkowo pomalować na wybrany przez nas kolor.

Jeśli mamy zamiar zdezynfekować piwnicę, należy najpierw zamknąć szczelnie wszystkie okna oraz okleić je taśmą. Następnie np. w puszcze zapalić trochę siarki i wyjść z pomieszczenia. Po 12h piwnicę musimy dobrze wywietrzyć i wypuścić pozostałości z działania siarki.

Wyposażanie warsztatu

Jeśli już skończymy wszystkie porządki czas zabrać się na wyposażenie warsztatu. Najważniejszym elementem jest oczywiście stół. Dobrze by był on duży i drewniany. To bowiem na nim będziemy przeprowadzać większość naszych prac. Przy stole powinno być także imadło, dzięki któremu przymocujemy przedmioty poddawane obróbce mechanicznej bądź ręcznej.

Oprócz stołu przydatne będą szafki, w których będziemy mogli poukładać narzędzia i przyrządy potrzebne do pracy. We wspomnianych wyżej narzędziach powinny się znaleźć młotek, szlifierka, klucze, piła łańcuchowa, wiertarka itd. Nie powinno także zabraknąć gwoździ i pędzli.

narzedzia

W warsztacie bardzo ważne jest także oświetlenie, dzięki któremu nasza praca będzie przebiegała w bezpiecznych warunkach. Dobrze jest zamontować więcej niż jedno źródło światła, gdyż piwnica ma to do siebie, że często ma znikomy dostęp do światła codziennego. Ważne jest szczególnie oświetlenie znajdujące się przy biurku, które dokładnie oświetli nam miejsce pracy.

W warsztacie trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie zapomnijmy zatem o rękawiczkach i okularach ochronnych. Dobrze jest też mieć ubranie robocze lub chociaż fartuch. Każdą czynność należy wykonywać z rozwagą i dokładnością. Każdy najmniejszy błąd może zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu.

Własny warsztat to miejsce w którym mogą powstać wspaniałe rzeczy. Mając odpowiednie warunki, dobrane narzędzia i czas, praca w warsztacie może stać się pasją niejednego z nas.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *