Brykiet drzewny – bardzo dobra alternatywa dla drewna

Posted by on 4 października, 2015 in Porady | 0 comments

Brykiet drzewny – bardzo dobra alternatywa dla drewna

Jednym z najczęściej stosowanych paliw do kominków domowych jest drewno. Wśród jego głównych atutów wymienia się stosunkowo niską cenę oraz dużą dostępność. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie, a z wykorzystywania innych rodzajów paliw, takich jak brykiet drzewny, również może płynąć szereg korzyści.

Co wyróżnia brykiet drzewny?

Brykiet drzewny ma najczęściej kształt prostopadłościanu lub cylindra. Wysokiej jakości brykiet drzewny jest produktem całkowicie ekologicznym, który powstał w wyniku sprasowania trocin tartacznych bez dodatku substancji spajających.

Brykiet drzewny wyróżnia się bardzo wysokim stopniem wysuszenia – jego wilgotność wynosi zaledwie około 10 proc. Cechą charakterystyczną brykietu jest także duża gęstość, która może wynosić niemal trzykrotnie więcej niż w przypadku drewna twardego. Ponadto, wartość energetyczna brykietu drzewnego, w porównaniu do tej samej ilości drewna, może być nawet o 10-30 proc. wyższa.

Dodatkowe zalety brykietu drzewnego

Istotną zaletą brykietu drzewnego jest również fakt, że w procesie jego spalania powstaje bardzo mała ilość pyłów, gazów i popiołów. Co więcej, ostatni z wymienionych, choć nie będzie go zbyt wiele, można później z powodzeniem wykorzystać jako nawóz.

Do atutów tego paliwa zalicza się też możliwość dokładnego dozowania, bezpieczeństwo użytkowania oraz dużą dostępność. Tani brykiet bardzo dobrej jakości możemy bez problemu kupić w większości znanych sklepów oraz marketów budowlanych.

Brykiet swoją popularność zawdzięcza także szerokiemu zastosowaniu. Można go wykorzystywać nie tylko do palenia w kominkach, ale również w piecach kominkowych, piecach centralnego ogrzewania, kotłowniach oraz piecach kuchennych i kaflowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *