Agregat prądotwórczy czyli awaryjne zasilanie

Posted by on 19 lipca, 2014 in Narzędzia | 0 comments

Agregat prądotwórczy czyli awaryjne zasilanie

Przerwa w dostawie prądu? Brak zasilania na działce czy biwaku? Jest na to sposób! Agregaty prądotwórcze to tani i łatwy sposób na własne, niewielkie źródło zasilania. Na co zwracać uwagę przy kupnie agregatora?

Moc

Aby urządzenie spełniało nasze oczekiwania, a jednocześnie było możliwie jak najbardziej ekonomiczne, należy odpowiednio dobrać jego moc. Spotkamy niewielkie jednostki dające od 600W, po kilkukrotnie mocniejsze kolosy. Przed zakupem koniecznie musimy zrobić prosty rachunek, ile mocy będziemy zużywać. Wynik, jaki uzyskamy, powinien stanowić ok. 70-80% mocy ciągłej agregatu, dzięki czemu będzie on pracował w miarę wydajnie, bez ryzyka, że go przeciążymy.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Jeśli potrzebujemy agregatu do prac budowlanych czy ogrodniczych, będziemy potrzebowali trochę mocy, a jednocześnie niezbyt nam będzie zależało na głośności. Wybierzmy dla tego typu prac najzwyklejszy, acz solidny agregat o sprawdzonej renomie. Z kolei na biwak lub na działkę rekreacyjną, lub tam gdzie potrzebujemy zasilać nieco czułą elektronikę sprawdzi się agregat inwertorowy. Jest on przeważnie lżejszy, dysponuje mniejszą mocą, a przy tym jest o wiele cichszy od klasycznych urządzeń. W przeciwieństwie od innych agregat inwertorowy generuje prąd o wiele bardziej wygładzony i zbliżony do czystej sinusoidy. Dlatego też świetnie nadaje się do zasilania wszelkiej maści elektroniki, odpornej na wahania prądu. Nie znaczy to wcale, że zwykłe agregaty prądotwórcze nie mogą pracować z elektroniką. Mogą, jednakże pod dwoma warunkami. Po pierwsze sprawdźmy typ silnika. Generalnie silniki dwusuwowe dają bardzo niestabilne warunki prądowe, znacznie lepsze w tym względzie są jednostki czterosuwowe. Druga sprawa, to układ AVR czyli regulator napięcia. To za jego sprawą agregat prądotwórczy jest w stanie utrzymać w miarę stabilne napięcie, jeśli planujemy podłączać elektronikę do agregatu, koniecznie znajdźmy taki, który posiada ten układ.

Na koniec koniecznie trzeba przestrzec przed tanimi, chińskimi agregatami kupionymi na bazarach czy aukcjach internetowych. Większość z nich nie nadaje się do niczego, a gros z nich grożą porażeniem prądu. Dlatego najlepiej kupić agregat w wypróbowanych sklepach ze stabilną gwarancją i serwisem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *