Śubokręty – rodzaje końcówek i nacięć
W skrzynce z narzędziami każdego majsterkowicza powinno się znaleźć jedno z najprostszych i najbardziej niezbędnych narzędzi – śrubokręt. To narzędzie ręczne jest często niedoceniane przez niedoświadczonych majsterkowiczów lub osób, które mają okazję je trzymać jedynie od „świętego dzwonu”, przez co czasem z braku, zastępują je płaskimi nożami (sic!), co sprawia, że śrubki nie tylko nie da się odkręcić, bądź dokręcić, ale psuje się tym samym jej główkę.
Śrubokręt idealny to taki, który idealnie dopasowuje się do nacięcia główki śruby i pozwala jej dokręcenie. Niegdyś było tak, że śrubokręty posiadały jedynie płaskie poprzeczne nacięcia, które różniły się od siebie tylko grubością i szerokością końcówek, natomiast dziś proponowane są zdecydowanie wygodniejsze rozwiązania, gdyż producenci chcą sprostać wymaganiom klientów. Kupując śrubokręty możemy się zdecydować na kilka podstawowych, jednak lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w cały zestaw wymiennych końcówek do śrubokrętów, które wymienia się w miarę potrzeby.
Wśród najbardziej popularnych końcówek możemy wyróżnić te do nacięć płaskich, które dziś uważane są za mało wydajne i niewygodne, gdyż łatwo się ześlizgują .
Obecnie w śrubkach najczęściej stosuje się nacięcia krzyżowe, dzięki czemu nie ma mowy o tym, żeby śrubokręt ześlizgnął się w trakcie wkręcania (wkrętak ma kształt stożka).
Znane są też nacięcia imbusowe o kształcie sześciokąta, do których używa się imbusów. Tego typu rozwiązania stosowane są szczególnie przy montażu mebli, gdzie potrzeba dużej siły dokręcenia.
W sprzętach AGD można się jeszcze spotkać z nacięcie w kształcie gwiazdy, zwane Torx .
Stosowanie wymiennych końcówek ma jeszcze wiele innych zalet, w tym tę, która pozwala na zaoszczędzenie miejsca, czy wymianę niej samej, zamiast całego sprzętu, co może okazać się kłopotliwe i kosztowne. Co więcej końcówki często pasują do wkrętaków elektrycznych, dlatego taki zestaw to podstawa dla każdego majsterkowicza.