Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych

Posted by on 2 listopada, 2014 in Mechanizmy | 0 comments

Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych

Zaczynając od teorii, zamek jest to rodzaj mechanizmu, dzięki któremu możliwe jest zamykanie i otwieranie drzwi pomieszczeń, ale nie tylko. Dzięki zamkowi zamknąć możemy każdą rzecz, którą chcemy zabezpieczyć. Zamki otwieramy kluczem. Każdy zamek ma swój klucz, który nie może być uniwersalny.


Mechanizm zamka składa się z dwóch podstawowych elementów, jest to układ rozpoznający klucz i mechanizm ryglujący. Zamykanie i otwieranie polega więc na posuwistym ruchu rygla, który możliwy jest dzięki ruchom obrotowym klucza.
Najpopularniejszy mechanizm polega na unoszeniu zapadek.
Wygląda to tak, jak na animacji (należy kliknąć w poniższy obrazek)


Rodzaje zamków wyróżniamy właśnie ze względu na zastosowany w nich mechanizm. I tak, mamy zamki magnetyczne, elektroniczne, szyfrowe, zasuwy oraz zamki bębenkowe.
Zamki magnetyczne dodatkowo dzielimy na te proste, w których nie używa się klucza, a wszystko polega na samym przyłożeniu siły. Dwie główne części tego zamka to magnes i metalowe okucie.
Drugi rodzaj to zamki z kluczem, które otwierane są z wykorzystaniem pola magnetycznego .
Najczęściej wykorzystywanym w drzwiach mieszkań jest zamek bębenkowy, którego mechanizm składa się z zasuwy sprężynowej, bębenka i bębenkowych bolców. Zamek ten otworzyć można tylko specjalnie do niego wyprofilowanym kluczem, którego ząbki podnoszą bolce na taką wysokość, aby możliwy był obrót i tym samym otwarcie drzwi.


Najczęściej używanymi zamkami w Polsce są te z typu YALE i ŁUCZNIK.
Połączone z zamkami zawody to klucznik, czyli osoba która dysponuje kluczami i otwiera drzwi oraz ślusarz, czyli osoba która potrafi otworzyć zamki bez klucza i oczywiście robi to tylko i wyłącznie wtedy, gdy osoba, która klucz zgubiła mu to zleci ;).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *