Planowanie stworzenia swojego własnego warsztatu.

Posted by on 24 lutego, 2015 in Bez kategorii, Narzędzia, Porady | 0 comments

Planowanie stworzenia  swojego własnego warsztatu.

Każdy majsterkowicz marzy o tym by mieć swój własny warsztat. Aby zaaranżować taką przestrzeń nie potrzebna wiele. W pomieszczeniu o powierzchni ok 10 m² z łatwością pomieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia i narzędzia. Jeśli zajmujemy się tym codziennie warto przeznaczyć część naszego mieszkania, domu, piwnicy bądź garażu na taką przestrzeń. Jeśli nie. Możemy zadowolić się warsztatem rozstawianym tymczasowo.

Aby stworzyć swój własny warsztat, nie trzeba wyburzać ścian ani rezygnować z garażu czy piwnicy. Wystarczy kilka metrów kwadratowych powierzchni, aby stworzyć dla siebie gdzie z przyjemnością będziemy sięgać po młotek i obcęgi. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zastanowić się nad specyfiką miejsca i jego funkcjonalnością. Powinno być oddzielone od kuchni i w miarę możliwości niedostępne dla dzieci. Niezależnie czy do wyboru mamy duży kąt w pokoju czy całą piwnice – musimy rozplanować sobie przestrzeń, najlepiej robiąc listę tego,co jest nam potrzebne i jak chcemy to przechowywać. Gdy mamy taki plan, pozostaje nam rozrysowanie na kartce konceptu aranżacji. Pomoże nam to w zakupie potrzebnych materiałów.

W zależności od preferencji na pewno będzie nam niezbędny niewielki stół warsztatowy i systemowa szafka, w której pomieścimy narzędzia ręczne (zobacz więcej) i elektronarzędzia. Takie meble nie zajmują zbyt wiele miejsca a gdy potrzebujemy kondensacji przestrzeni – możemy pomyśleć o stoliku z wmontowaną szafka zamykaną na klucz jako zabezpieczenie przed dziećmi.

Ważnym aspektem pracy majsterkowicza jest światło. Dobre światło do pracy gwarantują lampy górne i punktowe, które muszą być skierowane na obszar roboczy stołu. Takie lampy można bez problemu nabyć w każdym sklepie z asortymentem budowlanym i remontowym. Dobierając oświetlenie warto też zwrócić uwagę na żarówkę – powinna być energooszczędna i dawać możliwe łagodne a jednocześnie naturalne światło.

Jeżeli mamy większą ilość miejsca powinniśmy pomyśleć o oddzieleniu strefy pracy nad drewnem i metalem. Można to rozwiązać wstawiając do warsztatu stół stolarski i osobny stół warsztatowy, przeznaczony do innych prac oraz obróbki metalu. Odpowiednie rozplanowanie narzędzi zapewnią ścienne mocowania, dzięki którym możemy zaprojektować konfiguracje potrzebnych – dzięki temu są zawsze gotowe do użytku i nie plączą się pod nogami. Jeśli mamy wiele urządzeń zasilanych akumulatorami, pod ścianą z tymi narzędziami lub pod stołem, możemy dobudować półkę na ładowarki.

Dzięki tym kilku prostym radom stworzymy bezpieczną i przyjazną przestrzeń, za sprawą, której każdy majsterkowicz rozwinie swoje hobby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *