Jak dbać o domowy kominek?
Każdy posiadacz kominka wie, jak przyjemnie można spędzić zimowy wieczór ogrzewając się w jego cieple. Jednak aby kominek służył nam w dobrym stanie przez wiele lat, należy właściwie o niego dbać. Żeby cieszyć się jego ciepłem i stworzyć w domu wspaniałą atmosferę, należy regularnie czyścić nie tylko szybę, ale też wkład kominowy. Trzeba także pamiętać o właściwym spalaniu drewna.
O ile do czyszczenia komina oraz instalacji odprowadzającej spaliny konieczne jest wezwanie specjalisty, o tyle o sam kominek możemy dbać samodzielnie. W rezultacie tych regularnych zabiegów, kominek będzie nas nie tylko cieszył swoim ciepłem i klimatyczną atmosferą, jaką palenisko stwarza w domu, ale będzie przede wszystkim bezpieczny.
Czyszczenie
Zanim przystąpimy do czyszczenia kominka, musimy się upewnić, że żar wygasł, a wkład jest już chłodny. Prace porządkowe najlepiej jest zacząć na około 12 godzin po tym, jak ogień wygaśnie. Sadza i smoła osiadają w kominku nie tylko na szybie, ale też na jego wewnętrznej obudowie. Aby ogień dobrze się palił, osady te należy usunąć. W tym celu można zastosować zwyczajną szczotkę o twardym włosiu. Po usunięciu tych osadów możemy zabrać się za czyszczenie popielnika. W zależności od tego, jak duży jest zbiornik na popiół w naszym wkładzie kominkowym, musimy wykonywać tą czynność na tyle często, aby popiół nie utrudniał spalania drewna.
Z kolei wybierając preparat do czyszczenia szyby należy zwrócić uwagę na jego konsystencję. Najlepiej wybrać taki w postaci pianki, ponieważ po nałożeniu na powierzchnię szyby, nie będzie on ściekał na sznur uszczelniający, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia tego elementu.
Właściwe palenie
O kondycji naszego kominka w dużej mierze decyduje także sposób, w jaki w nim palimy. Chodzi przede wszystkim o paliwo, czyli drewno. W kominkach należy palić drewnem drzew liściastych. Szczapy powinny być pocięte na niewielkie kawałki, tak aby można było je swobodnie umieścić na palenisku. Najważniejszą jednak rzeczą, o której należy pamiętać jest właściwe sezonowanie opału. Najlepszym rozwiązaniem jest palenie drewnem, które leżało w suchym i przewiewnym miejscu przynajmniej pół roku.