Jaki młotek wybrać?
Młotek powinien się znaleźć nie tylko w każdym warsztacie majsterkowicza, ale również w każdym domu. Przydaje się podczas wielu prac.
Młotek to proste i powszechne narzędzie ręczne. Kojarzy się on przede wszystkim z wbijaniem gwoździ, ale może mieć również inne zastosowanie. To właśnie od zastosowania zależny jest jego kształt. Jeśli przewidujemy, że często będziemy sięgać po młotek, to warto wybrać taki model, który ergonomicznie uformowany trzonek i jest dodatkowo pokryty warstwą materiału antypoślizgowego. Dodatkowo możemy wybrać młotek, który jest wyposażony w system redukujący wibracje. Dostępne są również młotki, które mogą stanowić swego rodzaju gadżet, jak np. młotek z otwieraczem do butelek.
Rodzaje młotków i ich zastosowanie:
– młotki ślusarskie – to tradycyjne młotki. Składają się z trzonka, który jest zazwyczaj drewniany, ale może też być wykonany ze stali lub tworzywa sztucznego. Główka tradycyjnego młotka posiada krótki i ścięty koniec zwany obuchem oraz koniec dłuższy zwany rąbem. Młotki tradycyjne mogą mieć różną wielkość. Powinny znajdować się w każdym warsztacie majsterkowicza i w każdym domu, gdyż są nieodzowne w trakcie wielu prac. Chociażby wtedy, gdy potrzebujemy przybić obraz lub zdjęcie w ramce do ściany.
– młotki blacharskie – te młotki służą do obróbki blachy. Za ich pomocą blachę można giąć i prostować. Podobnie jak młotki tradycyjne mogą również posłużyć do wbijania gwoździ.
– młotki ciesielskie – poza trzonkiem i długim końcem główki tak jak w młotkach ślusarskich posiadają dwa zęby w miejsce krótkiego końca, przy czym zęby te nie są jednakowej długości. Jeden jest dłuższy, a drugi krótszy i sprawia wrażenie jakby był złamany. Taka budowa młotka pozwala na wyciąganie gwoździ z trudno dostępnych miejsc. Podważają gwoździe na zasadzie działania dźwigni.
– młotki murarskie – te młotki mogą mieć różne kształty. Zazwyczaj ich rozmiary są większe niż młotków ślusarskich. Służą one do zbijania tynku i dzielenia cegieł. Z powodzeniem można też nimi wbijać gwoździe.
– młotki stolarskie – to tzw. pobijaki. Charakteryzują się obuchem wykonanym z bardzo twardego drewna. Używa się ich do podbijania innych narzędzi stolarskich, np. dłuta albo przecinaka w trakcie obróbki drewna. Przydatne narzędzie dla lubiących rzeźbić w drewnie. Młotki stolarskie nie nadają się do wbijania gwoździ.
– młotki kamieniarskie – posiadają obuch charakteryzujący się obydwoma zakończeniami tępymi. Służą one do rozkuwania betonu, rozbijania kostki brukowej czy do wbijania w ziemię grubych pali.
– młotki brukarskie – trzonek tych młotków bywa wykonany z drewna lub metalu, może być długi lub krótki. Obuch natomiast bywa metalowy z wymiennymi gumowymi nakładkami, ale nie musi ich posiadać. Może też być cały wykonany z gumy. Młotki brukarskie służą do dobijania kostki brukowej, krawężników i płyt chodnikowych.