Zawód stolarza. Co i jak?

Posted by on 29 października, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Zawód stolarza. Co i jak?

Praca stolarza nie należy do najłatwiejszych. Mimo że stolarz nie jest najpopularniejszym zawodem na świecie, jego praca jest bardzo ceniona. Dziś pokrótce przedstawimy historię tego zawodu, najważniejsze czynności wchodzące w skład pracy stolarza oraz to, czym różni się stolarz od cieśli.

Historia zawodu
Zawód stolarza sięga końca XIV w. Pierwszy cech powstał w Krakowie w 1489 r, który był spowodowany rozwojem miast, a wraz z nimi rozwojem rzemiosła.  Początkowo tworzono niewielkie konstrukcje budowlane w tym przedmioty codziennego użytku. Wraz z rozwojem zawodu zaczęto konstruować coraz bardziej zróżnicowane meble i drewniane przedmioty. Niecałe 300 lat po powstaniu pierwszego cechu (dokładnie w 1750 r.) powstała pierwsza szkoła meblarska. Założył ją Stanisław Konarski. Jednym z najbardziej znanych stolarzy był Jan Jakub Simmler, który założył wytwórnię mebli charakteryzującą się wysokim poziomem artystycznym.

Jakie czynności obejmują zawód stolarza
Do najważniejszych zadań stolarza należy tworzenie, wycinanie, łączenie wszelkiego rodzaju elementów drewnianych (na podstawie własnych lub zleconych projektów), dobieranie gatunków drewna, klei oraz farb. W swojej pracy musi umiejętnie się posługiwać takimi narzędziami jak wiertła, piły, szlifierki czy frezarki.

Pracę stolarza można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym jest stolarz montażysta, drugim stolarz warsztatowy. Do zadań stolarza montażysty należy m.in. osadzanie drewnianych konstrukcji w budynku. Stolarz warsztatowy zajmuje się przeważnie obróbką i wyrobem elementów stolarki budowlanej. Wyróżnia się również stolarzy budowlanych, szkutników czy stolarzy modelarzy.

stolarz

Różnice między stolarzem a cieślą
Ze względu na ten sam materiał pracy, jakim jest drewno zawód stolarza oraz zawód cieśli są często ze sobą mylone. Główna różnica polega na tym, iż stolarz tworzy produkty niewielkich rozmiarów (codziennego użytku np. mebli) podczas, gdy cieśla zajmuje się głównie dużo większymi konstrukcjami (domy, podłogi, okna).

Ze względu na liczne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją mebli, zawód stolarza nie należy  do najpopularniejszych zawodów.  Nie oznacza to, że zawód ten zaginął. Obecni stolarze cenieni są za tworzenie wyjątkowych, a zarazem o indywidualnych cechach konstrukcji. Chcąc mieć w domu nieprzeciętne meble warto przyjrzeć się pracy dostępnych w okolicy (i nie tylko) stolarzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *