Wybieramy wiertarkę
Każdy prawdziwy mężczyzna powinien posiadać narzędzia, dzięki którym, będzie mógł dokonywać niezbędnych napraw, czy przeprowadzić remont. Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi jest oczywiście wiertarka. Jak ją wybrać?
Przede wszystkim należy poznać jej standardowe parametry i funkcje, aby wiedzieć, w jaki sposób interpretować specyfikacje poszczególnych modeli znajdujących się w sklepach. Ten poradnik pomoże Wam przewiercić się przez gąszcz najistotniejszych informacji i wybrać najlepszą wiertarkę.
Wiertarka – podstawy
Wiertarka to podstawowe elektronarzędzie w każdej firmie remontowej czy gospodarstwie domowym. Dzięki niej można wiercić otwory, mieszać farby i zaprawy, szlifować, polerować i czyścić. Do jej głównych zadań należy także dokręcanie śrub i wkrętów.
Ceny wiertarek
Wiertarki dzielą się na: udarowe, bezudarowe, kątowe i do specjalnych zadań. Ich ceny wahają się od 30 zł (tzw. na jeden raz) do nawet 2000 zł i więcej (bardzo specjalistyczne i profesjonalne). W każdej z tych grup można znaleźć wiertarkę dla profesjonalisty, jak i amatora.
Przymierzając się do zakupu wiertarki należy określić, jak często będzie się z niej korzystać. Osobom, które chcą kupić drogi sprzęt tylko dlatego, że uważają, iż wszystko co droższe dłużej wytrzyma, odradzamy to, ponieważ żywotność dobrej klasy wiertarki oblicza się mniej więcej na 10 000 godzin pracy. Prz założeniu, że będzie się nią pracować 10 razy w roku przez 1 godzinę – wystarczy na 1000 lat.
Cechy poszczególnych wiertarek
Najtańsze wiertarki mają krótką trwałość i niestety również kłopoty z serwisem. Należy pamiętać iż, wiertarki kupionej w supermarkecie za 100zł nikt nie będzie naprawiać. Wyroby najtańsze mają również mniejszą funkcjonalność, ale jeśli zamierzamy korzystać z nich okazjonalnie i stosować do bardzo delikatnych prac, mogą spełnić nasze oczekiwania.
Wiertarki udarowe mają wbudowany mechanizm udarowy umożliwiający wiercenie w betonie i cegle. Wśród wiertarek dla amatorów najpopularniejsze są zębatkowe mechanizmy udarowe, które wywołują niewielki ruch poosiowy wiertła z dużą częstotliwością. Tanie, ale skuteczne. Nie mają takiej siły udaru jak udar pneumatyczny ale do większości drobnych prac zdecydowanie wystarczą.
Bardziej efektywne (stosowane głównie w elektronarzędziach profesjonalnych) są mechanizmy elektropneumatyczne, w których bijak poruszany sprężonym powietrzem uderza w obsadę wiertła. Ze względu na znaczną energię udarów w takich wiertarkach montowane są specjalne uchwyty do wierteł, a i same wiertła mają inną część mocującą. Zakup takiej wiertarki będzie miał sens, jeśli przewidujemy wiercenie dużej liczby otworów w betonie.
W co wyposażone są wiertarki
Standardowym wyposażeniem większości wiertarek jest elektroniczna regulacja obrotów i przełącznik lewo – prawo. Dzięki tym funkcjom możemy dostosować obroty do rodzaju wierconego materiału, używanych akcesoriów, a także wkręcać i wykręcać śruby i wkręty. Skuteczność takiego systemu zależy od rodzaju elektroniki zainstalowanej przez producenta. W prostych wiertarkach obroty głowicy zmieniają się pod wpływem oporu materiału wierconego. Może to w ekstremalnych warunkach doprowadzić do blokady wiertarki, a w konsekwencji do jej zepsucia. Lepsze modele posiadają elektroniczne systemy regulacji obrotów, które utrzymują stałe obroty bądź nimi regulują w zależności od oporu.
Wiertarki większej mocy mogą mieć wbudowaną przekładnię mechaniczną, dzięki której można uzyskać dwa zakresy obrotów. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość większego obciążenia przy wierceniu otworów o dużej średnicy i mieszaniu gęstych zapraw.
Coraz popularniejszą grupę wiertarek stanowi sprzęt akumulatorowy, który nie wymaga podłączania kablem do sieci elektrycznej. Jego wydajność i zakres stosowania jest mniejszy niż w urządzeniach sieciowych, ale przydaje się przy prowadzeniu drobnych prac w domu i ogrodzie.
- moc silnika – na ogół do wszelkich prac domowych wystarcza moc silnika wiertarki 500-600 W. Należy wiedzieć, że podawana moc odpowiada mocy pobieranej z sieci – moc efektywna stanowi 50-60 proc. tej wartość.
- prędkość obrotowa – prędkości obrotowe podawane są przy pracy bez obciążenia i wynoszą najczęściej 2,5-2,8 tys. obr./min. Warto pamiętać, że wiertarki o takich samych mocach, ale różnych obrotach nominalnych, będą miały różne momenty obrotowe – im mniejsze obroty, tym większe opory pracy będą mogły pokonać.
- średnica wireconych otworów – podawane przez producenta maksymalne średnice wierconych otworów należy traktować jako orientacyjne, ponieważ przy delikatnym i umiejętnym obchodzeniu się ze sprzętem można wywiercić większe otwory.
- Istotna jest również średnica uchwytu wiertarskiego, gdyż od tego zależy maksymalna średnica części chwytnej narzędzi roboczych. Wynosi ona najczęściej 10 lub 13 mm.