Szpachle – rodzaje i zastosowanie
W warsztacie każdego zajmującego się remontami majsterkowicza nie może zabraknąć miejsca dla takich narzędzi, jak: szpachli, pac, czy murarskich kielni. Są one niezastąpione wszędzie tam, gdzie potrzeba położyć tynk czy jedynie załatać powstały ubytek w ścianie.
Sporo jest takich, którzy opierają swoje niewielkie remonty wnętrz zaledwie o jeden rodzaj szpachli, tymczasem w dobrym sklepie narzędziowym znajdziemy ich o wiele więcej, o rozmaitych kształtach i funkcjach. Warto wyposażyć więc swój warsztat w kilka typów szpachli – zwłaszcza, że nie należą one do narzędzi drogich.
Szpachle malarskie
Najpopularniejszymi ze szpachli są szpachelki malarskie. Są trójkątne w kształcie, gdzie częścią roboczą jest prosta i szeroka krawędź. Szpachelki mają różną wielkość od 3-4 cm przystosowane do drobnych prac wykończeniowych, lub łatania niewielkich dziur, do nawet 15 centymetrowych szpachli użytecznych przy większych dziurach, zdzierania starych tapet czy spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Przy okazji wspomnijmy, że do spoinowania płyt g-k należy używać szpachelek ze stali nierdzewnej, ponieważ gips w zaprawie ma właściwości korozyjne.
Szpachle narożnikowe i spiczaste
Wygodnym, a często pomijanym narzędziem remontowym są szpachle narożnikowe. To dzięki nim ukształtujemy właściwie wszelkie rogi pomieszczeń. Szpachelki z tego typu są dwojakiego rodzaju – inne do narożników wewnętrznych, inne do narożników zewnętrznych. Podobne w swoim działaniu są szpachle spiczaste, szczególnie przydatne przy spoinowaniu płyt g-k w samych narożnikach.
Szpachle powierzchniowe
Kolejną rodziną szpachli są te przeznaczone do wygładzania powierzchni i nadawania im ostatniego szlifu. Są to szpachle o prostokątnej budowie lub trapezoidalnej. Do wygładzania większych obszarów służy szpachelka powierzchniowa, o szerokości od kilkunastu centymetrów często do nawet 60 cm. Wśród nich znajdziemy specjalistyczne szpachle do nakładania tynku akrylowego czy wyrównania sztablatury. Z kolei do prac dekoracyjnych, jak nadanie tynkom odpowiedniej faktury służą niewielkie szpachle japońskie np. o ząbkowanych zakończeniu – można je także używać do rozprowadzania kleju pod płytki ceramiczne.
Jak widzimy, do każdej czynności murarskiej odnajdziemy właściwą szpachelkę. Warto je kupić z wyprzedzeniem, bo w szale remontowych zakupów kupno tych pomocnych narzędzi.