Jak wybrać prostownik?
Prostownik to narzędzie, a właściwie urządzenie, które powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Służy on do ładowania akumulatorów, które w jakiś sposób zostały rozładowane, na przykład przez niedomknięte drzwi lub zostawione zapalone światła. Jednak wybór prostownika nie jest taki oczywisty.
Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: czy wiemy, jaki mamy typ akumulatora, jaka jest jego pojemność, czy chcemy jednym prostownikiem ładować różne typy akumulatorów lub kilka jednocześnie. Istnieje bowiem kilka rodzajów prostowników, które dzielimy ze względu na ich budowę.
Prostowniki standardowe
Są to urządzenia najprostsze i zarazem najtańsze. Taki prostownik kupimy za około 50 zł. Ich budowa jest oparta na transformatorze bez żadnych dodatkowych rozwiązań elektronicznych. Do samochodów osobowych taki prostownik zdecydowanie wystarcza, tym bardziej, że takie auta często mają wiele różnych zabezpieczeń przed zwarciem i innych rozwiązań.
Prostowniki tradycyjne
Są to urządzenia technicznie przystosowane do ładowania dużych akumulatorów w różnego rodzaju urządzeniach i pojazdach, Takim prostownikiem możemy na przykład naładować akumulator wózka widłowego, samochodu o napędzie elektrycznym, czy dużego urządzenia do mycia podłóg o obszernych powierzchniach (widujemy takie w marketach i galeriach handlowych).
Prostowniki mikroprocesorowe
Są to prostowniki bardziej zaawansowane. Całym procesem ładowania kieruje mikroprocesor, dzięki czemu jest to w pełni bezpieczne dla akumulatora. Takie urządzenia różnią się od prostowników standardowych. Zapewniają przede wszystkim stabilizację napięcia podczas ładowania akumulatora oraz możliwość ładowania bez odłączania samochodu od instalacji elektrycznej. Taki prostownik wyłącza się automatycznie po zakończeniu ładowania, a w jego trakcie reguluje sam prąd w zależności od zmierzonego napięcia. Ponadto nie musimy obawiać się, że źle go podłączymy – ma bowiem automatyczne zabezpieczenie przed zwarciem wynikającym z takich pomyłek i innych niefortunnych zdarzeń. Prostowniki mikroprocesorowe pracują buforowo, dzięki czemu nie musimy ich odłączać od akumulatora zaraz po naładowaniu, bo same się wyłączają, a gdy wyczują spadek napięcia – włączają. Osoby, które posiadają dwa lub więcej samochodów, znajdą także urządzenia, które zawierają dwa prostowniki i umożliwiają ładowanie dwóch akumulatorów.
Jak widać, wybór prostownika też nie jest taki prosty. Trzeba przede wszystkim określić swoje możliwości i potrzeby i wybrać to, co uznamy za lepsze w naszej sytuacji.