Co potrzebne do położenia płytek?
Położenie płytek wymaga poświęcenia czasu i energii, ale jest to zadanie, którego może podjąć się każdy, kto ma do tego zapał i trochę cierpliwości. Niemniej jednak, żeby cieszyć oko piękną glazurą na ścianie łazienki czy kuchni, należy wcześniej przygotować się do tego wyzwania. Liczy się nie tylko wiedza, ale również dobre narzędzia.
Podstawę całej „operacji” stanowią płytki kuchenne bądź płytki łazienkowe. Bardzo ważne jest to, aby dobrać je odpowiednio do pomieszczenia. Materiał na płytki przeznaczone do wnętrz, bez względu na to czy jest to glazura łazienkowa czy kuchenna, jest taki sam. Różnica polega tylko na wzornictwie i wielkości. Natomiast taras, weranda, balkon czy schody na zewnątrz domu muszą być wyłożone płytkami przeznaczonymi do tego, czyli gresem, który jest odporny na działanie wody i zmiany temperatur.
Drugim materiałem, niezbędnym do wykonania zadania jest klej. Oczywiście, nie byle jaki. Musi to być specjalna zaprawa klejowa do płytek. Należy ją przygotować przez wymieszanie z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Do tego potrzebne jest mieszadło do kleju. Ręczne mieszanie jest uciążliwe i zajmuje wiele czasu, mieszadło znacznie ułatwia pracę. Packą nakłada się porcję kleju, natomiast grzebieniem rozprowadza go równomiernie po powierzchni kafla. Warstwa kleju musi mieć odpowiednią grubość i być rozsmarowana na całej płytce.
W końcu można przyłożyć płytkę do ściany, która musi być gładka i sucha. Aby kafle były ułożone równo a odstępy między nimi takiej samej grubości, należy użyć krzyżyków dystansowych. Mają one różną grubość, bo nie istnieje żadna reguła mówiąca o tym, jaka odległość między płytkami powinna być zachowana. Odstępy to jednak nie wszystko. Żeby sprawdzić czy kafle przylegają równo do ścian potrzebna jest poziomica. Niektóre kafle trzeba dociąć – bez maszyny do cięcia płytek się nie obejdzie.