Odzież ochronna
Nie zawsze odzież noszona na co dzień pasuje do każdej sytuacji i miejsca. Odzież powinna być dopasowana do figury. Może ta noszona na luzie, nie musi mieć spełniać typowych wytycznych a jej fason zależy bardziej od upodobań użytkownika. Odzież robocza czy odzież ochronna kieruję się zupełnie innymi kryteriami niż ta do pracy w biurze, banku czy ta pasująca na spotkania biznesowe. Odzież do pracy biurowej spełniać podstawowe normy elegancji a przy tym wyglądać na nas estetycznie.
Odzież ochronna to rodzaj odzieży chroniącej człowieka podczas pracy przed działaniem czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia oraz zabezpieczającej przed ewentualnymi urazami ciała. Możemy ją podzielić ze względu na rodzaje i dziedziny, w których jest stosowana, właściwości, które posiada, oraz elementy ubioru wynikające z elementów chronionych części ciała. Rodzajów i dziedzin odzieży stosowanej w przemyśle jest wiele inna w wojsku, straży pożarnej, policji, rolnictwie czy służbach ratowniczych, zupełnie inna dla sportowców. W tym nie każda z niej posiada atesty na to czy jest nieprzemakalna, żaroodporna, mrozoodporna, kwasoodporna, olejoodporna, antyelektrostatyczna itp. Na jej elementy składają się płaszcze, kombinezony, fartuchy, kaptury, obuwie, rękawice, maski, kaski, itp.
Dobry przykład stanowi opis kombinezonu ochronnego. Ogranicza on rozprzestrzenianie się płomienia i substancji chemicznych. Zabezpiecza przed opryskami substancji chemicznej, aerozoli, brudem, płomieni, ale również przy pracach związanych z elektryką. Kombinezon zakłada się na ubranie ochronne, tak by nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą. Najbardziej należy zadbać o ochronę twarzy, kostek, nadgarstków oraz używać masek do ochrony oczów, które są najszybciej narażone na negatywne skutki substancji obcych.
Konsekwencją nieprzestrzegania przepisów związanych z obowiązkowymi wytycznymi odzieży ochronnej są najczęściej wysokie grzywny i kary materialne. Na terenie budowy jeżeli pracownicy czy kadra zarządzająca wejdzie bez odpowiednich zabezpieczeń takich jak: kask, rękawice, odpowiednie buty z wbudowaną blachą na przodzie. Grodzi to wysokimi karami za złamanie przepisów BHP.